Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Czy menopauza przekreśla szansę na ciążę?

Czy menopauza przekreśla szansę na ciążę?

Czy można zajść w ciążę pomimo menopauzy? Chociaż nie zdarza się to często, kobieta ma szansę na poczęcie w sposób naturalny w okresie premenopauzy lub dzięki metodzie in vitro z jajeczkiem dawczyni po przekwitaniu. Jeżeli uda się rozpoznać objawy zapowiadające wygaśnięcie czynności jajników, można złagodzić proces odpowiednią terapią. Sama menopauza jest jednak nieodwracalna. Z kolei tuż przed początkiem menopauzy ciąża jest nadal realna, ponieważ cykle, choć coraz bardziej nieregularne, mogą być owulacyjne.

Dlaczego płodność kobiety spada z wiekiem?

Szczytowy okres rozrodczy kobiety przypada na okres od późnych lat nastoletnich do 25 roku życia. Po trzydziestce płodność zaczyna się wyraźnie zmniejszać. Spadek ten staje się coraz szybszy po osiągnięciu połowy trzeciej dekady. Do 45 roku życia płodność spada tak bardzo, że zajście w ciążę w sposób naturalny jest mało prawdopodobne dla większości kobiet.

Dzieje się tak, ponieważ jakość i liczba jajeczek pozostających w jajnikach stopniowo obniża się w ciągu całego życia. Główna przyczyna tego zjawiska leży w rezerwie jajnikowej. Jest to zapas komórek jajowych, które stwarzają potencjalną możliwość zapłodnienia i ciąży. Wielkość rezerwy jest silnie uwarunkowana genetycznie. Jeżeli jest niska, może być przyczyną przedwczesnego przekwitania. Liczby jajeczek nie da się dokładnie określić, tym bardziej, że rezerwa jajnikowa jest różna u każdej kobiety. Można ją jednak oszacować.

Rezerwa jajnikowa osiąga maksymalną wartość w szóstym miesiącu życia płodowego dziewczynki. Wtedy jej poziom sięga nawet 8 milionów komórek jajowych. Ogromny spadek następuje jeszcze przed urodzeniem się, kiedy ta pula zmniejsza się do lub 3 -4 milionów. Następnie rezerwę jajnikową można oszacować na poziomie:

  • od 1,5 mln oocytów w wieku dojrzewania w każdym jajniku,
  • około 800 000 oocytów w wieku 30 lat,
  • około 25 000 oocytów po ukończeniu 37. roku życia,
  • około 1000 oocytów po ukończeniu 50. roku życia.

Czym jest menopauza?

Menopauza jest okresem, który wyznacza koniec cykli miesiączkowych. Następuje wtedy wygaśnięcie czynności jajników, związane z wyczerpaniem zasobów pęcherzyków jajnikowych. Rozpoznaje się ją po upływie 12 miesięcy bez miesiączki. Zazwyczaj towarzyszą jej charakterystyczne objawy, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, suchość pochwy, pogorszenie stanu skóry, zaburzenia nastroju, obniżony poziom energii czy spadek samopoczucia.

Kobiety teoretycznie pozostają płodne aż do menopauzy. Średni wiek menopauzy to 51 lat, ale część kobiet staje się niezdolna do zajścia w ciążę w połowie czwartej dekady życia (głównie z powodu spadku jakości komórek jajowych). Procesu menopauzy nie da się zatrzymać, a biologiczna ciąża po menopauzie nie będzie już możliwa. Nie da się też wpłynąć na poziom rezerwy jajnikowej. Można jednak poprawić jakość komórek jajowych, co zwiększa szansę na poczęcie przed wejściem w okres przekwitania. Kluczową rolę odgrywają zdrowy styl życia, unikanie używek i stresu oraz właściwa dieta, bogata w kwasy omega-3, antyoksydanty i kwas foliowy. Dbanie o siebie jest pomocne w profilaktyce przedwczesnego przekwitania.

Przedwczesna menopauza a ciąża

Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, zwane potocznie przedwczesną menopauzą, wiąże się ze zmniejszeniem aktywności jajników oraz spadkiem stężenia estrogenu i progesteronu przed czterdziestką. Ostatnia miesiączka, mimo młodego wieku, przekreśla szansę na zajście w ciążę drogą naturalną.

Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Specjalista w takiej sytuacji zleci badania, w tym USG dopochwowe oraz badania poziomu hormonów - przede wszystkim estrogenu, progesteronu, FSH i AMH. Na podstawie wyników można zlecić hormonalną terapię zastępczą. Terapia nie przedłuży płodności, ale zmniejszy uciążliwe objawy .

Okres premenopauzy sygnalizuje spadek płodności, ale zarazem nie oznacza jej utraty. Wprawdzie miesiączki są coraz bardziej nieregularne, a coraz więcej cykli jest bezowulacyjnych, to jednak ciągle istnieje realna szansa na ciążę, nawet przy objawach menopauzy. Jeżeli jednak kobieta nie planuje macierzyństwa, nie może pomijać antykoncepcji w tym okresie.

Ciąża po menopauzie - czy jest możliwa?

Jeśli cierpisz na przedwczesną niewydolność jajników, twoje możliwości leczenia są ograniczone. Jedną z metod, która przywraca nadzieję na macierzyństwo, jest zapłodnienie in vitro z komórką jajową dawczyni. Dawczyniami są młode i przebadane kobiety. Ich tożsamość pozostaje dla biorców anonimowa. W klinice InviMed prowadzony jest specjalny program z dopasowaniem genetycznym, który minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Ostatecznego wyboru dokonuje lekarz, zgodnie z cechami fenotypowymi biorców oraz grupą krwi pacjentki.

Biorczyni oraz partner, który ma być dawcą nasienia, przejdą przed zabiegiem serię badań. Po otrzymaniu kompletnych wyników lekarz przepisuje biorczyni terapię hormonalną, aby przygotować macicę do przyjęcia zapłodnionych zarodków. Jajeczka dawczyni zostają zapłodnione w laboratorium plemnikami partnera lub dawcy. Kilka dni po zapłodnieniu, embriony są przenoszone do macicy biorczyni. Adopcja komórek jajowych daje kobiecie możliwość doświadczenia ciąży, narodzin i macierzyństwa. Dziecko nie będzie jednak genetycznie spokrewnione z nią, lecz z ojcem i dawczynią komórki jajowej.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Robert Gizler - specjalista ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu

Źródła:

Reproductive Aging in Women (reproductivefacts.org)

Diminished Ovarian Reserve: Overview, Causes, and Treatments (healthline.com)

Menopause - Symptoms and causes - Mayo Clinic

Jak poprawić jakość komórek jajowych i zwiększyć szanse na ciążę – specjalna suplementacja | Plodnosc.pl

Płodność kobiety, a hormonalna terapia zastępcza (medme.pl)

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy menopauza przekreśla szansę na ciążę?
One way or another
Bo każde dziecko chciałoby mieć mamę taką, jak Ty...
Dowiedz się więcej