Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Bez seksu przez 5 dni. Jak przebiega badanie płodności u mężczyzn?

Bez seksu przez 5 dni. Jak przebiega badanie płodności u mężczyzn?
Oddawanie nasienia do badania wymaga od mężczyzny małego poświęcenia – wstrzemięźliwości seksualnej, która musi trwać nie mniej niż 3 dni i nie więcej niż 5 dni. W przeciwnym razie wynik może nie dać prawdziwego obrazu sytuacji.
Spis treści

Czym jest badanie płodności mężczyzn?

Badanie nasienia stanowi podstawę diagnostyki niepłodności męskiej. Pozwala ocenić liczbę plemników, ich jakość, kształt i aktywność. Podczas analizy opisywane są ogólne parametry nasienia takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników na 1ml nasienia, ogólną liczbę plemników w ejakulacie i stopień ich aglutynacji zgrupowania.

Nieprawidłowości w jednym z powyższych parametrów mogą być przyczyną męskiej niepłodności. Dzięki badaniu nasienia można też wykryć stany zapalne narządów rozrodczych, o czym świadczy obecność leukocytów lub rozpoznać schorzenia autoimmunologiczne. W związku z tym badanie nasienia jest podstawą postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda badanie nasienia i oddanie próbki?

Samo oddanie nasienia jest bardzo łatwe. Materiał do badania uzyskuje się przez masturbację. Jednak najpierw trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Przed badaniem konieczny jest 3-5 dniowy (dokładnie taki – nie krótszy i nie dłuższy) okres abstynencji seksualnej. Oznacza to, że mężczyzna musi powstrzymać się od wytrysku dokładnie w takim czasie. Przez 3 do 5 dni nie należy pić alkoholu. W przypadku używek warto zdecydować się na dłuższą przerwę, nawet 10 dni.

Dłuższe lub krótsze okresy abstynencji mogą skutkować niższą liczbą plemników lub zmniejszyć ich ruchliwość. Próbki pobrane po dwóch dniach abstynencji będą zazwyczaj zawierały największą liczbę ruchliwych plemników w porównaniu z próbkami pobranymi po krótszych lub dłuższych okresach abstynencji.

Pacjent otrzymuje wynik badania po 3-4 dniach roboczych. Aby lekarz mógł prawidłowo zinterpretować wynik badania, musi wiedzieć o przebytych chorobach i przyjmowanych lekach w okresie 3 miesięcy przed badaniem. O przyjmowanych lekach i suplementach trzeba powiadomić lekarza jeszcze przed badaniem, bo niektóre z nich mogą zaburzać wynik.

Przygotowanie do badania nasienia - o czym trzeba pamiętać?

Niesienie oddaje się bezpośrednio do sterylnego pojemnika. Higiena osobista jest tu niezwykle ważna. Nie zapomnij o dokładnym prysznicu i sumiennym umyciu rąk tuż przed oddaniem nasienia. Jeżeli zdecydujesz się na oddanie próbki w klinice, nie musisz się o nic obawiać. Do przygotowania próbki służą specjalnie przygotowane, intymne pokoje, które mają dostęp do łazienki i środków higienicznych.

W ramach badania płodności męskiej możesz też podrzucić próbkę do laboratorium po pobraniu w domu. Pamiętaj, że nie wolno używać żadnych lubrykantów. Nasienie trzeba oddać bezpośrednio do pojemniczka dostarczonego przez klinikę. W przypadku spermy czas ma kluczowe znaczenie, więc zaplanuj na to spokojny dzień. Próbkę najlepiej oddać rano i od razu udać się na uprzednio umówioną wizytę w laboratorium. Optymalny czas dostarczenia materiału to godzina.

W klinice InviMed przygotowaliśmy dla naszych pacjentów najlepsze, dogodne warunki do oddania próbki. Zapewniamy intymność i bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość usług oraz badań laboratoryjnych.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy wiek mężczyzny ma znaczenie w osiągnięciu ciąży?
Plemniki – czym są i jak długo żyją? Poznaj ciekawostki na temat męskiej płodności
Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku
Dowiedz się więcej