Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

5 ważnych pytań o „adopcję”

5 ważnych pytań o „adopcję”
Adopcja komórek jajowych jest znana i oferowana na całym świecie. Każdego roku liczba zapłodnień in vitro z komórkami dawczyń rośnie. Metoda zyskuje akceptację nawet tych osób, które wcześniej podchodziły do niej sceptycznie. Jakie informacje warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji? Podpowiadamy!

Adopcja komórek jajowych jest znana i oferowana na całym świecie. Każdego roku liczba zapłodnień in vitro z komórkami dawczyń rośnie. Metoda zyskuje akceptację nawet tych osób, które wcześniej podchodziły do niej sceptycznie. Jakie informacje warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji? Podpowiadamy!

In vitro z komórkami jajowymi dawczyń daje szanse na macierzyństwo kobietom, które nie mają własnych komórek jajowych. Powodem tego może być przedwczesna menopauza, zbyt niska rezerwa jajnikowa, przebyte operacje i choroby, w tym nowotworowa, lub obciążenia genetyczne. Metoda stosowana jest też wtedy, gdy wcześniejsze próby in vitro z własnych komórek jajowych nie powiodły się.

Decyzja o przystąpieniu do programu adopcji komórek jajowych nigdy nie jest łatwa. Dlatego im więcej dowiesz się zanim podejmiesz decyzję, tym z większym spokojem przystąpisz do działania.

O co powinnaś zapytać? Oto 5 czynników, które decydują o bezpieczeństwie i sukcesie leczenia.

  1.  Jak są wybierane dawczynie?  

Zadając to pytanie dowiesz się, czy dawczynie są płodne i zdrowe. Kobiety oddające komórki jajowe powinny być w wieku 21-35 lat i wykonać test potwierdzający płodność. Najlepiej, gdy mają już dziecko. Klinika musi sprawdzić grupę krwi i Rh, by zapewnić zgodność dawczyni i biorczyni. Dawczyni musi być przebadana pod kątem różnych chorób, w tym wirusowych, wenerycznych i genetycznych. To gwarantuje bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Jednym z najłatwiejszych sposobów pozwalających ocenić program „adopcji” danej kliniki jest porównanie zasad rekrutacji dawczyń z wytycznymi ESHRE – Europejskiego Towarzystwa Rozrodu człowieka i Embriologii oraz ASRM (Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu). Wytyczne pomagają chronić zarówno dawczynie, jak i kobiety, które chcą skorzystać z ich komórek jajowych.

  1. Jakim badaniom muszę się poddać?

Kobiety, które chcą zajść w ciążę przechodzą serię rutynowych badań. Należą do nich:

- cytologia

- poziom TSH

- grupa krwi i odczynnik Rh

- badania na wykluczenie chorób genetycznych i wenerycznych.

 Lekarz może zalecić Ci dodatkowe badania.

  1. Na jakie wsparcie ze strony kliniki mogę liczyć?

 Decyzja o przyjęciu komórki jajowej od innej kobiety nie jest łatwa. Dlatego Ty  i Twój partner możecie skorzystać z porady psychologa, który pomoże wam podjąć decyzję. Podczas spotkania możecie omówić jej wpływ na wasze dalsze życie. Nawet  jeśli dawstwo jest anonimowe możecie mieć sporo pytań dotyczących przyjęcia komórki jajowej od innej kobiety.

  1. Czy klinika posiada i przechowuje pełną dokumentację medyczną dawczyń?

Dokumentacja medyczna dawczyni, która została zebrana podczas kwalifikacji do programu dawstwa powinna być na stałe przechowywana w klinice. Znajdują się w niej informacje dotyczące stanu zdrowia dawczyni w momencie oddawania komórek jajowych.

  1. Czy będę wiedziała kim jest dawczyni?

Obecnie, w większości klinik dawstwo komórek rozrodczych w Polsce jest w pełni anonimowe. Oznacza to, że ani biorczyni ani jej dziecko nigdy nie poznają dawczyni. Jednak w związku z tym, że informacje o dawczyni są bardzo ważne dla przyszłych rodziców, którzy chcą, by ich dziecko było zbliżone wyglądem do nich, kliniki takie, jak InviMed wychodzą im naprzeciw, nie naruszając przy tym zasady anonimowości. Dlatego zapytaj, czy przy wyborze dawczyni będziesz mogła kierować się nie tylko grupą krwi, ale także podobieństwem jej fenotypu, czyli cech anatomicznych, morfologicznych i fizjologicznych, do swojego. Warto też dowiedzieć się o możliwość obejrzenia specjalnego profilu dawczyni, w którym znajdują się  informacje nt. jej wyglądu, zainteresowań, wykształcenia, a nawet zdjęcia z dzieciństwa.

Pamiętaj, że masz prawo pytać. Odpowiedzi na nurtujące pytania pozwolą Ci przystąpić do programu adopcji komórek jajowych bez większego stresu.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy menopauza przekreśla szansę na ciążę?
One way or another
Bo każde dziecko chciałoby mieć mamę taką, jak Ty...
Dowiedz się więcej