
Kiedy warto wykonać badania płodności?
Badania płodności
Badania płodności to pierwszy krok w kierunku spełnienia marzenia o dziecku. Gdy starania o potomka trwają długo i nie przynoszą efektu, warto poszukać przyczyny tego stanu, ponieważ właściwie postawiona diagnoza, to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia.
Kiedy wykonać badania płodności?
Z badań płodności powinna skorzystać nie tylko kobieta, ale również jej partner, ponieważ niepłodność to wspólny problem pary, a obniżenie zdolności rozrodczych dotyczy obu płci w takim samym stopniu (ponadto zdarza się, że spadek płodności występuje jednocześnie u obojga partnerów).
Przyjmuje się, że konsultację z lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności najlepiej odbyć:
- nie później niż po roku nieskutecznych starań o dziecko, jeśli kobieta ma mniej niż 30 lat;
- po upływie sześciu miesięcy, jeżeli kobieta ma 30-39 lat;
- jak najszybciej, jeśli kobieta skończyła 39 lat;
- jak najszybciej, gdy to mężczyzna ma więcej niż 40 lat (wiek partnerki nie ma wtedy większego znaczenia).
Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności
Podczas pierwszej wizyty w klinice lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z obojgiem partnerów. Następnie wykonuje badanie ginekologiczne oraz dopochwowe USG u kobiety i zleca testy laboratoryjne z próbki krwi (często są to badania: AMH, FSH, TSH, FT3, FT4, estradiol, prolaktynę) oraz badanie nasienia partnera pacjentki (badanie płodności partnera jest nieodłączną częścią diagnostyki niepłodności pary). Niektóre badania należy przeprowadzić w konkretnym dniu cyklu menstruacyjnego.
Więcej na temat badań znajdziesz w zakładce Diagnostyka niepłodności.
Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną trudności w zajściu w ciążę jest schorzenie lub wada strukturalna w obrębie układu rozrodczego, kobieta wykonuje badania dodatkowe. W przypadku mężczyzny zalecamy również konsultację andrologiczną, w wyniku której również partner może mieć zlecone badania dodatkowe.