
Procedura AZH zwiększa szanse na prawidłową implantację zarodka i ciążę
AZH (Assisted Zona Hatching)
Assisted Zona Hatching (AZH) lub Assisted Hatching (AH) – wspomaganie wylęganie się zarodka z osłonki przejrzystej, przez co zwiększa szanse na prawidłową implantację zarodka i ciążę. Podczas zabiegu AZH osłonka przejrzysta zarodka zostaje poddana niewielkiemu nacięciu, aby proces wylęgania (wyklucia) embrionu z osłonki przebiegł bez zakłóceń.
Co to jest AZH (lub AH)?
Jest to technika laboratoryjna stosowana w procedurze IVF, która polega na niewielkim nacięciu osłonki przejrzystej zarodka lub zmniejszeniem jej grubości urządzeniem laserowym. AZH wspomaga proces wylęgania się zarodka z jego osłonki. Wylęganie jest procesem fizjologicznym koniecznym do rozpoczęcia procesu implantacji zarodka w śluzówce macicy. Podczas tego zjawiska, wzrastająca blastocysta przebija się i ucieka z osłonki przejrzystej. Wylęganie się zarodka musi wystąpić przed implantacją do endometrium. Wylęganie zdrowych blastocyst in vitro następuje zwykle między 7 a 8 dniem od inseminacji lub mikroiniekcji komórek jajowych.
Kiedy stosuje się procedurę AZH?
Wspomagane wylęganie zarodka jest rekomendowane szczególnie w przypadkach, gdy:
- pary mają za sobą co najmniej dwa nieudane zabiegi IVF,
- kobiety, które mają powyżej 38 lat,
- jakość zarodków pary jest określona jako średnia lub niska,
- stwierdzono nieprawidłowości strukturalne w obrębie osłonki przejrzystej, które mogą zaburzyć proces wyklucia zarodka.
AZH jest szczególnie wskazane do zwiększenia skuteczności zabiegu transferu zarodków mrożonych (FET) w przypadku poprzedzających niepowodzeń implantacji.