Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Kliniki InviMed i Portal MedOnet dla przyszłego Taty.

W leczeniu niepłodności bardzo ważne jest zdiagnozowanie obojga partnerów. Często ulegamy stereotypowi, że problemy z zajściem w ciążę związane są jedynie ze zdrowiem kobiety. Ale nie jest to prawdą. Diagnostyka mężczyzny może wielu parom pomóc i przyśpieszyć proces leczenia.

Gdzie powinien pójść mężczyzna, gdy kobieta idzie do ginekologa? No właśnie, gdzie? Do Lekarza Urologa-ANDROLOGA.

W leczeniu niepłodności bardzo ważne jest zdiagnozowanie obojga partnerów. Często ulegamy stereotypowi, że problemy z zajściem w ciążę związane są jedynie ze zdrowiem kobiety. Ale nie jest to prawdą. Diagnostyka mężczyzny może wielu parom pomóc i przyśpieszyć proces leczenia.

Aby ułatwić Panom kontakt ze specjalistą, kliniki InviMed wspólnie z portalem Medonet.pl przeprowadziliśmy rozmowę ze specjalistą urologiem-andrologiem.

Zapis z czatu:

ona_niesklasyfikowana: Panie doktorze, kiedy należy sie zaniepokoić, jeżeli partnerka nie może zajść w ciążę? Po jakim czasie należy zrobić badania?

dr Robert Jarema: Według definicji WHO o problemie z płodnością mówimy po 12 miesiącach starań bez prezerwatyw, ale dodam, że wiele par zgłasza sie po sześciu miesiącach celem badań profilaktycznych.

basia78: Czy dieta uboga w selen i cynk zwiększa ryzyko niepłodności?

dr Robert Jarema: Tak, należy suplementować dietę, ponieważ normalne odżywianie może nie zapewnić odpowiedniej ilości mikroelementów.

roman_sz: Miałem kiedyś kiłę. Czy jestem bezpłodny? Jak to sprawdzić?

dr Robert Jarema: Panie Romanie, istnieje szansa że ma Pan obniżone parametry nasienia. Proszę wykonać badania ogólne i z wynikiem udać się do specjalisty.

Piotrekkk1992: Czym może być spowodowany ból jąder? Czy to może być coś poważnego?

dr Robert Jarema: To trudne pytanie. Przyczyn może być wiele, począwszy od urazu, kłopotów z kręgosłupem, na zapaleniu prostaty skończywszy. Podstawą jest badanie fizykalne u specjalisty, który dalej skieruje Pana na konieczne badana.

celina2010: Mój mąż ma nasienie o ilości pojedynczych plemników i wszystkie o ruchu B. Do tego ma podniesione FSH-17. Wykryty został jeszcze u niego żylak powrózka nasiennego trzeciego stopnia i w tamtym roku w lipcu miał zabieg. Nikt nie daje nam szansy na dziecko... Czy jakakolwiek szansa istnieje?

dr Robert Jarema: Faktycznie problem jest bardzo złożony i mąż powinien zgłosić się do specjalisty urologa/androloga w klinice leczenia niepłodności. Zawsze warto spróbować poprawić parametry nasienia. Można na różne sposoby i należy podjąć taką próbę u męża.

Norbig: Czy przyjmowanie CLO (bez żadnych badań hormonalnych) mogło wyraźnie poprawić wyniki żywotności i ruchliwości plemników?

dr Robert Jarema: CLO jest stosowane w celu poprawy liczby plemników i w niewielkim stopniu poprawia ich jakość. Ponieważ jest to leczenie hormonalne, konieczne jest wykonanie badań hormonalnych przed wdrożeniem leku. Żeby nie zaszkodzić.

bartek_23_cyberek_skype: Mam problem z oddawaniem moczu od jakiegoś czasu, strasznie boli i nie mogę oddać moczu do końca. Byłem u lekarza, przepisał mi tabletki Urofuraginum i No-spę, które w ogóle nie pomagają. Pytanie brzmi: w czym tkwi problem?

dr Robert Jarema: Tego typu objawy mogą świadczyć o zapaleniu prostaty. Powinien Pan pojawić się u urologa, który dokładnie Pana zbada. Proszę pójść jak najszybciej, bo choroba postępuje dość szybko.

Gosiabu: Mój mąż poddał sie operacji żylaków na jądrach 15 maja. Kiedy najlepiej zrobić badanie nasienia?>dr Robert Jarema: Po czterech miesiącach

mika: Nie mieszkamy w Polsce. Stwierdzono u męża brak nasienia w spermie. Zbadano jego krew i na tym sie skończyło. Czy w Polsce są jakieś inne badania? O co mam zapytać mojego lekarza? Odebrano nam nadzieję, ale w naszym sercu ona jeszcze nie wygasła...

dr Robert Jarema: W jakim celu pobrano krew? W Polsce w takich przypadkach wykonuje się badania hormonalne, genetyczne i zależnie od przypadku badanie obrazowe. Na ich podstawie można podjąć leczenie.

Original7: Nie mam plemników. Dwa badania to wykazały. Wcześniej były bóle jąder. Jądra sie zmniejszyły. Jaki może być powód?

dr Robert Jarema: Szanowny Panie, to bardzo trudny problem - proszę zgłosić się koniecznie do specjalisty urologa/androloga ze wszystkimi badaniami, które Pan wykonał.

Jagna: Jak przekonać męża, że powinien iść do lekarza? On się wstydzi i nie chce o tym słyszeć. Wydaje mi się, że powinien się zbadać. Mamy problem z posiadaniem dziecka. Ja wykonałam badania i wg mojego lekarza jest ok

dr Robert Jarema: Mężczyźni często kojarzą zaburzenia płodności z zaburzeniami potencji, z tego powodu czują się mało męscy lub wręcz wykastrowani. Diagnostyka mężczyzny jest stosunkowo prosta, natomiast leczenie długotrwałe. Proszę przekazać mężowi, że opór wobec wykonywania badań zmniejsza Państwa szansę na posiadanie biologicznego potomstwa. Pewnych rzeczy nie da się odwrócić.

SPE: Czy na problemy z donoszeniem ciąży u żony (poronienie) mógł mieć wpływ jakiś uraz u mnie w okresie dojrzewania (nieszczęśliwy upadek, uderzenie piłką lub czymś innym).

dr Robert Jarema: To mało prawdopodobne, o ile nie wpłynęło trwale na budowę Pańskich narządów płciowych, co może mieć wpływ na jakość nasienia.

dfgsg677: Czy u mężczyzny mogą występować konkretne objawy wynikające z niepłodności?

dr Robert Jarema: Nie ma takich charakterystycznych objawów.

Gallerani: Zapalenie jąder - w dzieciństwie miałem ciężkie zapalenie jąder - martwię się, że będę bezpłodny - czy jest takie ryzyko?

dr Robert Jarema: Bardzo często pacjenci pytają czy świnka bądź inne stany zapalne jąder mają wpływ na jakość nasienia. O ile pacjent nie ma zmniejszonej objętości jąder lub trwałych zmian pozapalnych, jest to mało prawdopodobne.

Marek: Czy otyłość może mieć wpływ na poziom testosteronu i słabe wyniki nasienia?

dr Robert Jarema: Tak, jak najbardziej. U osób otyłych poziom testosteronu jest niższy, co może mieć odwzorowanie w badaniach nasienia.

Norbig: Przy morfologii 8,8%/14% i pozostałych parametrach w normie zalecono nam inseminację - czy to faktycznie zwiększy nasze szanse? Dodam, że w pierwszą ciążę udało się zajść w pierwszym cyklu starań, jednak żona poroniła w 16 tygodniu.

dr Robert Jarema: Inseminacja ma z założenia 15-20% szans powodzenia. Przy takich parametrach można podjąć próbę IUI.

ML80: Panie Doktorze, nie palę papierosów (nigdy nie paliłem), ale piję dużo kawy (cztery kubki dziennie). Czy to może wpływać na obniżone parametry nasienia? W wieku 20 lat miałem usunięte żylaki powrózka (teraz mam 32 lata). Czy one mogą znowu się pojawić? Od półtora roku staramy się bezskutecznie o dziecko.

dr Robert Jarema: Prawidłowo wykonana operacja praktycznie pozbawia żylaków na całe życie. Nadmiar kawy może mieć wpływ na parametry nasienia, choć niewielki. Po 1,5 roku starań warto zrobić badanie nasienia w celu ustalenia Pańskiej płodności.

Aaaaatia: 6600 - A- 0,00%, B-5,60 C-18,50% D -79,50... Wynik testu fragmentacji DNA plemnika wyszedł A- 74% -B-26%. Lekarz wciska inseminację. Co robić?

dr Robert Jarema: Z doświadczeń ginekologów wynika, że nie powinno się wykonywać więcej niż 4 inseminacji. Przy wyniku MSOME A/0% wydaje mi się, że nie powinno się wykonywać inseminacji

MBoro: Jaki wpływ na jakość nasienia będzie mieć podwyższony poziom glukozy we krwi, anemia megaloblastyczna i nadczynność tarczycy. Wyszło to u mnie niedawno , jednakże z żoną staramy się o dziecko od czterech lat i nic...

dr Robert Jarema: Parametry nasienia są barometrem męskiego zdrowia. Każda z Pańskich chorób osobno, a wszystkie trzy razem na pewno znacznie obniżają parametry nasienia. Proszę koniecznie udać się do specjalisty urologa/androloga.

Vicky: Czy uważa doktor, że testy owulacyjne są pomocne?

dr Robert Jarema: Myślę, że tak - jest to bardzo pomocny element starań się o potomstwo.

Radek: Panie doktorze, jakie są dalsze wskazania co do leczenia lub sposoby na zajście żony w ciążę przy mojej morfologii 0% / 14%? Czy mam szansę na bycie ojcem?

dr Robert Jarema: Przy morfologii 0% należy Panu wykonać kilka badań, które wyjaśnią przyczyny tak obniżonych parametrów. Jeżeli je wyjaśnimy, należy to leczyć. Budowa plemników jest nieodzownym elementem możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Dlatego należy zrobić wszystko, by poprawić morfologię.

Gallerani: Mój 14 letni syn przeszedł świnkę - bardzo ciężki przebieg - czy muszę się martwić o jego płodność - czy koniecznie jest wykonanie badań?

dr Robert Jarema: Faktycznie, świnka w 14 roku życia to dość późno. O ile nie doszło do powikłań w postaci zapalenia jąder, raczej nie powinno to mieć wpływu na płodność.

ML80: Panie Doktorze, w sierpniu idziemy na pierwszą wizytę do InviMed W-wa, chcemy się do niej przygotować. Co (oprócz ogólnego badania nasienia i morfologii) jeszcze zbadać: posiew, fragmentację DNA plemników? Jakie hormony powinienem zbadać?

dr Robert Jarema: Dodatkowych badań jest bardzo wiele - nie ma sensu, by wszystkie Pan wykonywał. Rozszerzenie diagnostyki zależy od wyników badań ogólnych. Nadmiar badań jest równie szkodliwy jak ich brak. Wszystko zależy od wyników badań.

Gosiabu: Czy jest jakiś lek na p/ciała przecwiwplemnikowe w śluzie szyjkowym?

dr Robert Jarema: To pytanie proszę skierować do ginekologa.

OstrowiecOnn: Jak ocenia Pan środki chemiczne (nie mam na myśli np. Viagry, tylko inne środki bez recepty), które niby mają wpływać na potencję, utrzymanie lub wzmocnienie erekcji?

dr Robert Jarema: Wszystkie preparaty nierecepturowe muszą być bezpieczne - czytaj zawierać min. ilość substancji czynnych. Można powiedzieć, że te leki w większości nie działają.

Snopek22: Jakie mogą być powody obniżonej morfologii nasienia? Jakie badania warto zrobić?

dr Robert Jarema: Urazy, choroby ogólnoustrojowe, stany zapalne, ekspozycje na szkodliwe substancje w otoczeniu, przyjmowane leki itd. Lekarz powinien dobrać Panu właściwe badania.

SPE: Przy jakich chorobach (zakażenia, zatrucia, spożycie żywności z hipermarketu) trzeba odczekać z planowaniem ciąży ze względu na możliwe pogorszenie jakości nasienia i ile trzeba odczekać po chorobie/przejściu na zdrowa dietę?

dr Robert Jarema: Proces tworzenia plemników trwa prawie 3 miesiące. To jest minimalny okres, po którym widać zmiany w parametrach spermy.

Dzium: Mam podobny problem-morfologia 0%. Czy przy takich wynikach jest możliwe zapłodnienie metodą In vitro? Ewentualnie jak poprawić morfologię nasienia?

dr Robert Jarema: W takim przypadku w ogóle wskazana jest metoda in vitro. W takim razie podjąć należy próbę poprawy parametrów nasienia, co zwiększy prawdopodobieństwo płodności.

Aguska80: Mój partner jakiś czas temu cierpiał na impotencję i teraz oboje zastanawiamy się czy to będzie miało wpływ na zajście w ciążę.

dr Robert Jarema: Przyczyn impotencji jest wiele. Niektóre z nich mogą być także przyczyna zaburzeń płodności. Namawiam do dalszej diagnostyki.

Radek: Jakie dodatkowe badania warto wykonać przy morfologii 0% (patologię akrosomu)? Czy badanie msome 6600 pomoże w dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu?

dr Robert Jarema: MSOME, SCD, posiew nasienia.

Gosiabu: Panie doktorze, jakich produktów w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć, które maja pozytywny wpływ na jakość nasienia?

dr Robert Jarema: Polecam stosowanie diety zbilansowanej. Niestety, tryb życia, stres i inne "niehigieniczne" zachowania zmuszają nas do suplementacji diety. To naprawdę pomaga.

Wbludnik: Czym się różnią badania podstawowe nasienia od rozszerzonych?

dr Robert Jarema: Rozszerzone badania się poszerzone o morfologię plemników.

MBoro: Kontynuując to, o co poprzednio się pytałem - skoro przez cztery lata wszystko było u mnie w normie, dopiero teraz coś wyszło nie tak. Badanie nasienia było robione dwa razy w przeciągu dwóch ostatnich lat i wszystko jest w normie, a tylko żona ma podwyższoną prolaktyne - czy to jedyna rzecz, która może mieć wpływ na niemożność zajścia w ciążę?

dr Robert Jarema: Jak już wspomniałem, Pańskie choroby mogą i najczęściej mają wpływ na płodność. Oczywiście, jest to sprawa indywidualna. Jeżeli Pańskie badania nasienia wychodzą teraz prawidłowo, ma Pan dużo szczęścia. W takiej sytuacji poszerzenie diagnostyki jest niecelowe.

ML80: Panie Doktorze, czy preparowanie plemników do IUI nie wpłynie na późniejszy rozwój płodu? Czy "takie plemniki" nie spowodują, że dziecko będzie miało jakieś wady wrodzone itp.?

dr Robert Jarema: IUI to metoda, która polega na tym, że przed podaniem nasienia do dróg rodnych partnerki podlega ono specjalnemu preparowaniu, usuwającemu nieprawidłowe plemniki. Taka metoda ma na celu zwiększenie szans na płodność, bez wpływu na wady wrodzone płodu.

karmelowa_krówka: Z mężem staramy się o dziecko od trzech lat. Ja mam 48 lat, on 55. Czy możliwa jest jeszcze ciąża?

dr Robert Jarema: Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jak i prawidłowego rozwoju płodu, spada wraz z wiekiem partnerki. Proszę koniecznie skontaktować się z ginekologiem.

ML80: Czy zbyt duży wysiłek fizyczny (np. siłownia po 2, 3 godz.) i jazda na rowerze mogą mieć zły wpływ na plemniki?

dr Robert Jarema: Każdy wysiłek ponadnormatywny może mieć wpływ na pogorszenie jakości nasienia.

Vicky: Czy mam zabrać partnera na badanie nasienia, jeśli dwa miesiące bez powodzenia nie udało mi sie zajść w ciążę?

dr Robert Jarema: Nie ma takiej potrzeby. Po 12 miesiącach, zgodnie z zaleceniem WHO, należy udać się do specjalisty.

ML80: Czy w InviMed W-wa mogę być obecny podczas zabiegu IUI?

dr Robert Jarema: Nie może być Pan obecny.

Snopek22: Mojej byłej dziewczynie ginekolog powiedział, że ona jest stworzona do rodzenia dzieci i skoro od pięciu lat stosujemy "stosunek przerywany" i nie zaszła w ciążę, to prawdopodobnie jestem niepłodny. Czy to może być prawda?

dr Robert Jarema: Albo jest Pan dużym szczęściarzem - stosunek przerywany rzadko działa. Albo faktycznie ma Pan problem i musi się Pan przebadać.

Mika: Jakie są szanse na zapłodnienie nasieniem dawcy? Czy może podchodzić od razu do in vitro? Mam 32 lata...

dr Robert Jarema: Dawcy są szczególnie badani przed oddaniem nasienia, więc są to zdrowi mężczyźni. Oczywiście, ich nasienie nadaje się do zapłodnienia in vitro.

Original7: Czy ból w krzyżu po stosunku może też świadczyć o czymś złym? Ból utrzymuje się już dwa dni.

dr Robert Jarema: Proszę zmienić pozycję i zamknąć okno.

ML80: Panie Doktorze, co to jest test hyposomatyczny? Wynik powinien być wysoki czy niski?

dr Robert Jarema: Wynik pozytywny HOS testu powinien być powyżej 58%.

dr Robert Jarema: Bardzo dziękuję za wszystkie pytania. Namawiam do wczesnej diagnostyki mężczyzn. Przypominam że diagnostyka mężczyzn jest stosunkowo łatwa, ale leczenie długotrwałe. Warto więc zdiagnozować się wcześnie. Do widzenia.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: Klauzula informacyjna.